Nagrodzone prace VI Piotrkowskiego Biennale Sztuki

Grand Prix

Nagroda Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w wys. 15 tys. zł

Sebastian Wywiórski, Zaćmienie, interaktywna instalacja intermedialna, 2021.

Instalacja ujawnia niespodziewany potencjał naszego cienia w znaczeniu nie tylko dosłownym, lecz i metaforycznym. Uzmysławia wartość zajrzenia we własny cień, by dostrzec niewidoczną przeszłość, która być może jest stale obecna obok nas. Perfekcyjnie zrealizowany techniczny koncept otwiera szerokie pole dla wielokierunkowych odniesień i interpretacji dotyczących zarówno zagadnień psychologicznych, kulturowych jak i społecznych. 

II Nagroda

Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego w wys. 10 tys. zł

Rafał Urbański, zestaw prac QR Lem XIX, XX, XXI; wideo – 3:27 min., 2015, 3:42 min., 2014, 2:30 min., 2017.

Realizacje wideo Rafała Urbańskiego łącząc ascetycznie wyrafinowaną formę animacji ze współczesną technologią tworzenia i odczytywania kodów oraz humanistyczną refleksją wybitnego pisarza oferują nam oryginalne medium namysłu nad ludzką fascynacją wytworami techniki.  

III Nagroda

Nagroda Ośrodka Działań Artystycznych w wys. 5 tys. zł<

Anna Jędrzejec, Samotność (cz.1) Samotność -/ świerszczyk w klatce / Na ścianie (Basho tł. Cz. Miłosz); cykl 4 prac, druk lentikularny, 4 x 90 cm x 120 cm, 2018.

Subtelna estetyka tego cyklu inspirowanego haiku autorstwa Bashō zdaje się nadawać samotności kuszący wizualnie i mentalnie urok, a jednocześnie wskazuje jednak, że jest to rodzaj uwięzienia (jak w klatce). Prowadzi do rozważenia dwoistej natury samotności i uświadomienia sobie, że poszukiwanie porozumienia z innymi ludźmi nie może pomijać wiedzy o głęboko ambiwalentnym statusie samotności.

Wyróżnienie

Równorzędne wyróżnienie w wys. 2 tys. zł

Xawery Deskur, zestaw prac Jesteś tu? – rozmowa 1, wideo, 8:40 min, 2021, Jesteś tu? – rozmowa 2, wideo, 4 min, 2019.

Rozmowy dwóch całkowicie odmiennych postaci – człowieka i sztucznej inteligencji – w niezwykle przenikliwy i sugestywny sposób uzmysławiają, że właśnie w toku dialogu z innego rodzaju istotą, możemy najpełniej poznać swój własny punkt widzenia, specyfikę naszych przekonań i odczuć.

Wyróżnienie

Równorzędne wyróżnienie w wys. 2 tys. zł

Angelika Fojtuch, The last dances, (dokumentacja performance), 2013.

Zarejestrowany na filmie pokaz spokojnej determinacji performerki budzi autentyczny szacunek dla artystki za jej gotowość na długotrwałe społeczne niezrozumienie jako nieuchronny składnik losu twórczej osoby. Jej postawa może być punktem odniesienia dla wszelkich osób świadomych działania wśród ludzi o często odmiennych zakresach wrażliwości.

Wyróżnienie

Równorzędne wyróżnienie w wys. 2 tys. zł

Arkadiusz Karapuda, zestaw prac Flexible, Intrasigence, Conformity; 3 obrazy o wymiarach 3x170x130cm, 2020.

Zestawienie pojęć bezkompromisowości, elastyczności i konformizmu jest cenną wypowiedzią odnoszącą się do tematu wystawy, wyznacza bowiem swoistego rodzaju spektrum postaw wobec tych realiów społecznych, które trudno zaakceptować, a w ramach których przychodzi nam działać.

Linki

Fundatorzy nagród (2021)

Mecenas (2021)

Patroni (2021)